Black knives píše:Mně zas hodně dokáže rozesmát, jak třeba řeší výrobu železa, když železa již vyrobeného je všude nadbytek, a proto bude stačit ho jen zpracovat. Což jde doma jen ve výhni, protože pokud budete mít i fotofoltaické panely, tak na práci strojů to myslím stačit nebude.
Ale mít zdroj pitné vody pro sebe a rodinu-studnu. Pak jídlo, zásoby na dobu, než se podaří něco ulovit, ale hlavně vypěstovat, proto zemědělství je totální priorita. Naučit se zase žít, jako naši dědové na vesnicích. Nepotřebovali být každý den v supermárketu, a žili. ale bude to o každodenní dřině na poli, v lese a doma. Žádná romantika, jen tvrdá práce.
Tak tak, železa je všude kupa. Podle mě bude i elektřina, FVE elektráren, větrníků a vodních elektráren je po republice dost, a pokud dojde k VP (velkému průseru - pandemie, apod.) tak průmysl fungovat nebude, ale budou furt fungovat ty FVE elektrárny a turbíny v přehradách, takže elektrika pro obyčejné domácnosti vystačí (pokud nebudou lidi topit tepelnými čerpadly a přímotopy samozřejmě) Problém je podle mě to, aby měl člověk přístup k mlýnku, resp stačí šrotovník (to naštěstí mám) a k loupačce - pohank a aproso se musí oloupat a zatím jsme nesehnal plánke, jak to udělat tak, jak to fungovalo v 19 stol. bez elektřiny. Musím zajet do Frenštátu do pohankového mlýna, tam to prý mají a nafotit a pokusit se to udělat.
K plodinám, které se dají doma pěstovat pro přežití:
Obilniny a pseudocereálie:
žito
pohanka,
proso
oves(lépe nahý kvůli loupání)
Zelenina
topinambur(pro mě No.1 díky nenáročnosti nenápadnosti a univerzálnosti použití)
brambory
zelí (do bečky na našlapání a zkvašení - vit. C)
cibule
česnek
Ovoce:
švestky (kompoty, sušené, povidla)
jablka
hrušky
Ořechy:
lísky
vlašské ořechy
jedlé kaštany
Zbytek je nádstavba, tohle je takové minimum, aby to rodina "dala" a přitom netrpěla jednostrannou stravou. Kdo má rybník, tak doporučuji chov ryb. na jednotku plochy tam vychováte více kg masa, než na pastvě.
Jinak pokud je člověk masožravec, potřebuje jedinec prý 2ha pozemku na roku, vegetarián už cca 2ha/17 a vegan 2ha/44. Nicméně některé permakulturní principy tohle zásadně snižují. a třeba trávu pro králíky a kopřivy pro krocany, slepice a další zvířata můžete nakosit na jakékoliv škarpě a nikomu to chybět nebude.
Dobrá věc je skleník a sklep. Skleník na zeleninu, sklep na uchovávání potravin. Skleník asi lepší československý solární. vychází mi logičtěji zkonstruovaný, než klasický stanový.
K pěstování zeleniny a ovoce doporučuji studovat permakulturu a hlavně staré příručky por rolníky, třeba Zemědělskou abecedu (1947), Chov drobných užitkových zvířat (Kálal 1965) tam se nehraje na umělá hnojiva, ani na průmyslové granuláty s kokcidiostatiky, ale na běžně dostupné věci