Kosičky na vyžínání křoví

Moderátor: Black knives

Re: Kosičky na vyžínání křoví

Příspěvekod Black knives » ned 28. srp 2016 17:32:32

tuhle fotku jsem vyšťoural na netu
Přílohy
Branches-cut-grass-cutter-knife-head-font-b-sickle-b-font-large-font-b-gardening-b.jpg
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Kosičky na vyžínání křoví

Příspěvekod Black knives » sob 15. říj 2016 19:36:06

Přílohy
munetoshi-sickle.jpg
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Kosičky na vyžínání křoví

Příspěvekod Black knives » pon 24. říj 2016 21:56:13

:D
Přílohy
14853076_1287198874647285_255422695391696708_o.jpg
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Kosičky na vyžínání křoví

Příspěvekod Black knives » úte 20. čer 2017 21:39:46

Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Kosičky na vyžínání křoví

Příspěvekod Black knives » úte 20. čer 2017 21:47:58

ostření japonské kama japonským strejcem.

https://www.youtube.com/watch?v=Ehue7e2qR5A
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Kosičky na vyžínání křoví

Příspěvekod Black knives » úte 11. črc 2017 17:13:52

Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Kosičky na vyžínání křoví

Příspěvekod Black knives » pát 14. črc 2017 20:43:09

Zase jsem našel něco na netu. Iránská bojová kosa, hodně podobná Afgánské kose Lohar.
Přílohy
IMG_4151.jpg
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Kosičky na vyžínání křoví

Příspěvekod Black knives » pát 14. črc 2017 20:43:58

japonská kussarigama
Přílohy
japanese-antique-iron-sickle-and-chain-kusarigama-ninjya-samurai-85114e6995f3d7884b791f10a58a957a.jpg
20130512_aeb744.jpg
044b5a06e98e0e8ad9dd0e68a4621910.jpg
5b58a7ef52ea24bbcacffe0ced004ec2.jpg
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Kosičky na vyžínání křoví

Příspěvekod Black knives » pát 14. črc 2017 20:45:51

taky japonsko....
Přílohy
0db42b96efafa18f11f28d5700ab913e.jpg
$_1.JPG
$_1.JPG (27.32 KiB) Zobrazeno 3480 krát
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Kosičky na vyžínání křoví

Příspěvekod Kanaďan » ned 03. zář 2017 12:00:43

Malá trailová kosa

Motto:“ Nástroj je předmět určený k práci, zbraň je nástrojem boje.

Black před několika týdny obohatil svou nabídku nožů a nástrojů o další kousek – Blackovu malou kosu. Kdo Blacka zná, ví, že je vášnivým bikerem a štědrým podporovatelem Rychlebských stezek a že je hrdým členem Čemby. Jedním z Blackových koníčků je stavba a údržba singletracků na frýdecku, zejména pak Morávkový singletrack a tracky na Skalické hůrce u Dobré.

1 Rozměry

Někteří z Vás se už asi setkali s Blackovými kosičkami v reálu, někteří s nimi pracovali a pracují. Malá trailová kosa je zmenšením kosičky č. 2 a to tak, že je o 4 cm kratší násada a o 3 cm kratší čepel kosičky. Detail, řeknete si, ale opak je pravdou. Rozdíly v možnostech a schopnostech obou nástrojů jsou značné. Celkovým zmenšením se MTK dostala do kategorie Compaq (to jsem si vypůjčil od palných zbraní) a dá se najednou vozit a nosit tak a tam, kde dvojka překážel a kam se nevlezla. Určením MTK je stavba a údržba chodníků, turistických stezek a hlavně bikových trailů. Díky zmenšení rozměrů o těch pár cm můžete najednou lehce cestovat s kosičkou v batohu, můžete ji mít i zastrčenou za šrakem (pokud máte její čepel v pouzdru, samozřejmě.) a v případě potřeby tak máte hned po ruce potřebný nástroj, který svými schopnostmi jen o kousek zaostává za „provařenou“ dvojkou. Během testování jsem s kosičkou sekal větve, čistil cestu od náletů, keřů a celkově lidově řečeno bordelu. V porovnání s dvojkou je zaostávání cca 4-6 procent, což se dá lehce dohnat uměním práce s kosičkou (neboli gryfem), silou švihu a nabroušením. V čem mě MTK trochu zaskočila, bylo poškození ostří po prvním sekání. To bylo ale způsobeno tím, že Black prostě kosičku nabrousil opravdu ostře a já vedl sek kapku křivě. Po přebroušení obyčejným diamantovým brouskem odněkud z Lídlu na trošku tupější úhel, se vyhnutí ostří už neopakovalo a kosa jela, jako kombajn. Tady bych se chtěl na chvilku zastavit – v porovnání s Dvojkou je MTK opravdu trošku méně výkonná, ale když si uvědomíme její kompaktnost, tak to o fous menší výkonnost v klidu vyvažuje. Rozdíly v držení jsou jasné. Kdo pracuje s Dvojkou, ten ví, že se Dvojka při sekořezu nedrží na konci, ale několik centimetrů od konce. Tady musíte MTK chytit až na samém konci, jinak prostě ten výkon z kosičky doopravdy nedostanete.
Během testování jsem s MTK, Dvojkou a s Blackovou japonskou kamou (o ní více níže) dělal tyto činnosti: přesekávání větví a výhonků stromů, očišťování a porcování useknutých větví, čištění zarostlé cesty od ostružiní, náletů apod., začišťování pařízků, co zbyly po useknutí náletů a s MTK jsme pak ještě doma porcovali dýni Hokaido, která vzdorovala kuchyňskému noži.

Výsledky jsou tyto:

Čísla jsou pořadí podle dosaženého výkonu

Činnost: Dvojka -MTK- Kama

Sekání výhonů pr. 6 cm- 1. 2. 4.
porcování větví- 1. 2. 3.
ořezávání pařezů- 3. 2. 1.
osekávání větví- 2. 1. 3.
čištění od náletů- 1. 2. 3.
boj s ostružiním- 1. 2. 3.
Sběr bylin- 3. 2. 1.


Už vidím, jak koukáte na tu tabulku a říkáte si, jestli mi nešibe, když jsem dal kamu v prvním testu na 4. Místo ze tří, ale nejebe. Ona prostě v tomto testu ZCELA PROPADLA. Je to dáno rozdílnou konstrukcí čepele. Ale o tom více dole v textu.
V dalších sekacích pracech vedla o cca 6 procent Dvojka nad MTK, Kama byla třetí s dost velikým rozdílem. Když to popíšu, tak tam,kde seknete s Dvojkou jednou, musíte někdy s MTK seknout větší silou, rychlostí, nebo někdy dvakrát, ale s kamou se skoro ujebete, než to přesekáte.
Při čištění od náletů MTK ztrácí svou kratší délkou násady, ale jde to. Kamě to jde taky, ale hůř. Dvojce to jde nejlíp, ale je to proto, že je prostě větší.

Kde kama ale překonáva své protivníky je sběr bylin, kdy s ní prostě vyříznete konkrétní bylinku z chumlu jiných trav a bylinek a taky vynikla zabrušování pařízků.

Když porovnám Dvojku s MTK, tak výkonově začíná Dvojka tam, kde MTK ztrácí dech, ale Dvojka se vám do malého batohu nevleze a za šrakem to je kapku o zdraví.

Pokud chcete přenosnou jednoruční kosu, která bude ležet při přesunu v autě, tak si kupte Dvojku. Pokud jste biker, značkař Klubu českých turistů, tramp, co jde čistit o víkendu kousek osady, nebo turista, co chce čas od času prosekat kousek chodníku, sáhněte po MTK. Pro tradicionalisty je tu pak kama.

Kama od Blacka uzavírá pomyslný kruh. Ten kruh začal Black psát tvorbou a vývojem svých kos. V japonsku je kosa národním symbolem , je to nástroj, se kterým se sklízí nejen rýže, ale i jiné plodiny. Japonci mají více typů kam (kos) a každá má své specifické použití. Měl jsem jich v ruce několik a co mají japonské originály společné, je subtilnost a opravdová křehkost konstrukce a montáž na trn s objímkou. Black toto řešení u svých univerzálních kosiček zavrhl už před vývojem dnes už nevyráběné Jedničky a přešel na výrobně jednodušší, asi i škaredší, ale pevnější variantu přivaření čepele na trubku, která se nabije na kosisko, tedy štyl. Blackovo řešení s trubkou vyřešilo zásadní konstrukční problém a to, jak vytvořit konstrukčně odolný uzel mezi čepelí a násadou, pokud má česká kama plnit i úkoly při klučení lesa a vysekávání větví. Po mnoha pokusech s úhlem a způsoby připevnění to nakonec trefil. K první povedené Blackově kosičce – jedničce, přidal Dvojku, vyžínač, kosu na čištění větších pozemků, proběhly pokusy s vyžínačem se zkrácenou čepelí a s kosičkou Trojkou. Nakonec se ustálila funkční řada Jednička, Dvojka (to byly jednoruční kosičky), Vyžínač a kosa na zaneřáděné pozemky. Jenže platí stará pravda, že časy se mění a lidi si vyžádali klasickou kamu s klasickou japonskou montáží na trn s objímkou. Nebyl by to Black, kdyby klasickou japonskou konstrukci neadaptoval na středoevropské podmínky. Výsledkem je dnešní Blackova kama.
Stejně jako japonský originál, i Blackova kama se na štyl připevňuje pomocí trnu, trubkové objímky a průvlačného kolíku.
Stejně jako japonská kama má i Blackova srpovitý tvar. To přináší jisté výhody, ale i omezení v použití. Rozdílnost v možnostech použití tedy přináší, jak tradiční tvar čepele, tak i ona montáž. Dá se s ní sice i sekat, ale nevěřím jí tolik, jako přivařené trubce. Blakovy kosičky jsou charakteristické právě schopností „kácet lesy“ a to s kamou nejde. Základem oné kácecí superschopnosti je totiž rovný tvar čepele a onen tajný úhel napojení čepele na kosisko. Sám Black jednou prohlásil, že v principu jde jen o nůž na klacku. Samozřejmě, že se hned objevil jakysi cyp, co přivázal nůž na klacek, zkoušel s ním to, co Black se svými kosami, nešlo mu to a ještě si na to ztěžoval. No nebyl to cyp? Byl a dvojitý. Když dva dělají totéž a jeden z nich je cyp, tak to tomu cápovi holt často prostě nefunguje. Jak se říká vůl je vůl a nýt je nýt.
Blackova kama funguje, nicméně její použití je, jak jsem říkal, odlišné od Dvojky a spol. Prostě pokud chcete sekat větve, s kamou to moc nepůjde. Ono to trochu jde, ale není to žádná hitparáda. Jak jsem už ukázal ve srovnání, moc to nejde. To dělá ten ohnutý tvar. Sekořez proste potřebuje rovnou čepel. Ten nástroj je dělaný na vyžínání jako srp. Ano, jako evropský srp. Josef Mánes by se nad ním jistě byl zaradoval, pokud by ho spatřil v rukou nějaké švarné Slovanky s odhaleným lýtkem, ale nespatřil, tak se radujme místo něj. Na vyžínání, bylinek, na bonsaje apod. je to moc fajnová hračka, ale na trail, na oklesťování stromků (to dělám s dvojkou), to prostě není. Nechtějte po praseti,a by lítalo, i když je taky savec, stejně jako netopýr. Howgh.

Kama zbraň

Blackovy kosičky, hlavně Dvojka a MTK, vynikají naprosto fenomenální schopností useknout větev. Průměrný jedinec, který zvládne pohyb sekořezu, je schopen jedním pohybem oddělit až 7 cm větev. Vzhledem k tomu, co se děje v Evropě, kam nás tlačí nemarxistická Evropská komise, která trvá na tom, že správný Evropan se nesmí bránit před útočníkem vyvstává další použití kosiček a kam a to stejně takové, k jakému dotlačila obyvatele ostrova Okinawa japonská okupační správa. Japonci na Okinawě zakázali lidem vlastnit jakékoliv zbraně a situace dokonce zašla tak daleko, že ve vesnici mohl být pouze jeden nůž a ten byl přikován u obecní studny na řetěz. Okinawští domorodci tedy vyvinuli vlastní bojové systémy, ať již Okinawa-te pro boj holýma rukama (a nohama) a systémy kobudo, kdy se naučili bojovat předměty denní potřeby, mimo jiné i s kamou. Pokud tedy budete nuceni okolnostmi čelit ozbrojenému nepříteli a budete mít blackovu kamu, nebo kosičku, nebojte se. Jednou ranou můžete protivníka připravit o přední ruku či paži i včetně jeho zbraně, kterou v ní bude třímat a pak už Vaší rodině moc neublíží. Ono i pouhý psychologický účinek pohledu na naštvaného chlapa,který drží v pozvednuté ruce kosičku a hodlá s ní zaútočit na agresora, musí stát za to. Málem se mi už povedlo se v takové situaci ocitnout a řeknu vám, že jít do akce s MTK mi dodalo více sebejistoty, než úrazové pojištění, které mám uzavřené 

Co si vybrat?

Jsem: Vyberu si:
zahradník/samuraj samouk- kama
biker/ trail builder- MTK
majitel lesa- Dvojka
nýt- klacek, na který si přivážu nůž
Kanaďan
 
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 28. čer 2012 7:27:06

PředchozíDalší

Zpět na Black knives

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron