výroba nožů-rady a fígle

Moderátor: Black knives

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Komdej » úte 08. zář 2015 20:46:14

Nazdárek kolegové - ikdyž prozatím se moc mezi výrobce nožů řadit nemůžu - jsem prozatím z řad "hobíků". Prosím potřeboval bych regulérní radu ohledně výbrusu:
prozatím jsem absolutní amatér - jelikož bydlím na vesnici v domku(spíše staré barabizně) jsem předurčen k práci okolo domu jako například stavba plotu, dřevníku, pergoly atd. Začíná zima a rád bych se vrhnul do něčeho co se dá provozovat v dílně - zaujala mne výroba nožů - první nůž byl složen z kupované čepele - netroufl jsem si prozatím na výrobu vlastní čepele - po této zkušenosti jsem se vrhl na výrobu vlastní čepele - materiálem mi byl pilový kotouč. Tvar a hrubé opracování proběhlo v pořádku nicméně se nemohu odpíchnout od vybroušení čepele - neudržim úhel po celé délce čepele - mám v dispozici "flexu", malou dvoukotoučovou brusku a ruční pásovku - rád bych požádal o radu odborníky jako jste vy co mi doporučujete jako nejjednodušší způsob pro vytvoření výbrusu pro začátečníka + případně jak postupovat - omlouvám se za takto "lamácký" dotaz :-D
Komdej
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 08. zář 2015 20:22:34

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » úte 08. zář 2015 20:59:45

Ahoj, tohle vlákno není Pokec, tady jsou jen odkazy na rady, fígle. Ale než to smažu, tak pokecáme tady. To je výhoda, kterou mám, že můžu dělat korekce textu, jako admin. Takže, pro začátek, vážně jsi prolezl, a pročetl celé tohle vlákno?
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Komdej » stř 09. zář 2015 15:58:29

Pokud se takto ptáš asi jsem musel něco zásadního přehlídnout - 100% jsem se nedíval na všechny odkazy na YT - omlouvám se nicméně vznesl jsem dotaz až poté co jsem si vše sám vyzkoušel a bohužel se mi nedaří - chápu tvoje výsostné právo v mazání a korekci jakýchkoliv textů a plně ho respektuji - né nadarmo se říká "lína huba holé neštěstí" :)
Komdej
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 08. zář 2015 20:22:34

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » stř 09. zář 2015 17:18:24

To je ok. Ptej se, konkrétně. Když budu vědět, odpovím.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Komdej » stř 09. zář 2015 20:29:49

No moje odpověď padla již v prvním postu - uvedu tedy konkrétněji - mám vybrán materiál pro čepel - pilový kotouč dejme tomu - vyříznu tvar + provedu úpravu tvaru zabroušením. Když se dostávám k broušení čepele tak jsem toto prováděl buď na ruční pásovce uchycené ve svěráku - nepodařilo se mi udělat rovnoměrné ostří "neudržím to v ruce". druhou variantu jsem zkoušel ostří vykroužit flexou - stejný problém. Nevím jak to popsat odborně ale jedná se mi o to pokud chci tvar čepele mít složen ze dvou rovných ploch - ostří zvlášť rovnou plochu a nad ostřím další rovnou plochu pod úhlem - omlouvám se neznám přesnou nožířskou terminologii tak to popisuji trochu asi blbě ale jistě mi rozumíš.
Já potřebuji radu od odborníka který by mi řekl jaká varianta provádění výbrusu čepele/ostří je pro začátečníka nejjednodušší - nebo zda-li mám zezačátku dělat výbrus celé čepele v jedné linii a poté až chytnu zručnost tak to zkusit. Nebo mi třeba poradíš fígl kdy mi řekneš jak si mám uchytit pásovku či jak přiložit čepel na pásovku tak abych chytl úhel na ostří - viděl jsem že na stolní pásovky jsou jakési udělátka kde si naměříš úhel a čepel přiložíš přichycenou do konstrukce a máš zde daný úhel - jsem "hobík" a nechce se mi investovat do stolní pásovky proto bych rád požádal o radu jak začít s tím co mám protože věřím, že to jde akorát dělám něco blbě.
Komdej
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 08. zář 2015 20:22:34

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Fosi » stř 09. zář 2015 20:35:15

Flexou to vem na hrubo a na pasovce dorovnej vybrus, nakonec to vylesti smirkama, tak jsem zacinal ja. Jinak to muzes vzit komplet flexou s ruznejma nastavcema, tak jak to dela Mat - zde v akci :) jen musis bejt sikovnej. https://www.youtube.com/watch?v=mmMz6JVCMiE
Fosi
 
Příspěvky: 96
Registrován: sob 05. led 2013 0:56:01
Bydliště: Slany

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Komdej » stř 09. zář 2015 20:39:38

Když myslíš vzít nahrubo flexou - lamelový kotouč třeba o zrnitosti 80?
Komdej
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 08. zář 2015 20:22:34

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » stř 09. zář 2015 20:48:11

Už v základu uvažuješ ne zrovna dobře. Ty chceš obrábět již kalenou ocel. A to je prostě špatně. Postup je následující.
-koupíš na nožířském e-shopu nožířskou ocel, a materiál na rukojeť.
-uděláš si na papír skicu 1:1 nože, který si chceš vyrobit.
-nákres přeneseš na plát oceli.
-podle možností, kterré máš, tvar vyřízneš. třeba flexou s 1mm řezacím kotoučem, nebo si to necháš vypálit laserem, vodou. nebo si to necháš vyfrézovat. ale pokud jsi masochista, uřízneš to i ruční pilkou na železo.
-nyní, to co je vidět nejvíc. výbrus. nejrychlejší metoda vedoucí k úspěchu je Matova(Pražský nožíř, s flexou čaruje)
nebo pilníkem, a není to až tak pomalu, jak by se zdálo.
-co si nikde nekoupíš, to je trpělivost a pečlivost. v praxi je to o tom, jak velký budeš puntičkář.
-po výbrusu následuje smirkování, hlazení povrchu nože. je to dřina, a všichni to nenávidíme.
-pak pošleš nůž do vakuové kalírny.
-pokud bůh dá, tak to přijde rovné, a ty zase smirkuješ. až máš pocit, že máš přímou vstupenku do blázince z toho smirkování, tak to je jen začátek, a smirkuj dál.
-pokud je čepel hotova, rozhodneš se, jak bude dělaná rukojeť.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod bobik900 » pon 28. pro 2015 0:01:23

Black knives píše:Pokusím se zde vést přehledněji vlákno o výrobě nože, než jsem to měl v jediném vlákně na Knife. Vždy jsem tvrdil, že je to řemeslo. Je to náročné řemeslo, ale dá se naučit. Netřeba být šamanem. Naučím vyrobit si nůž kohokoliv, kdo bude chtít.

Ahoj,přečetl jsem si pozorně celé vlákno a měl bych zájem se naučit výrobu nože,.Nějaký nepodarky mám no nevím se z toho dostat co a jak,co dělám blbě...
bobik900
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 23. pro 2015 23:42:34
Bydliště: VITICE 90,okr.KOLÍN

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » pon 28. pro 2015 9:26:12

Když budu umět, a znát radu, odpovím. Pořád je toho hodně, co já taky nevím.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

PředchozíDalší

Zpět na Black knives

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron