výroba nožů-rady a fígle

Moderátor: Black knives

výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » čtv 31. kvě 2012 12:05:54

Poradím, když budu vědět. Když ne, poradí třeba někdo jiný.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » ned 03. čer 2012 8:23:23

Pokusím se zde vést přehledněji vlákno o výrobě nože, než jsem to měl v jediném vlákně na Knife. Vždy jsem tvrdil, že je to řemeslo. Je to náročné řemeslo, ale dá se naučit. Netřeba být šamanem. Naučím vyrobit si nůž kohokoliv, kdo bude chtít.
Přílohy
Snímek 7502.jpg
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » ned 03. čer 2012 8:29:25

Pro začátek je potřeba si říct, že výroba, či jakékoliv řemeslo jde dělat mnoha způsoby, a výsledek může být tentýž. Jen to může trvat déle, nebo to bude výrobně dražší. V hobby výrobě není rozhodující objem výroby, ale schopnost dělat základní řemeslo v minimem vybavení. A v tom jsem mistr improvizace. Takže budu ukazovat, jak vyrobit nůž, a budu psát to, co jsem sám dělával. Nyní už mám lepší stroje, a výroba je rychlejší. Ale začít se dá v podstatě s naprostým minimem nářadí. Jde pracovat doslova na koleně, či balkoně nebo v kuchyni. Jistě, bude tam poté špinavo, a nepořádek. Ale to bude, i když budete místo nožů dělat třeba akvariní rybičky.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » ned 03. čer 2012 8:44:21

Základ hobby nožíře:
Ruce a hlava. Ty vám nikdo nevezme. Zbytek je jen nářadí.
***************************************************************************
Takže-stolek. A židle, nebo verpánek. Nesmějte se, pracovní prostor začíná pevným stolem, a židlička se hodí. Pevný stůl je větší problém, než by se zdálo. Asi nebudete mít doma 100kg těžký zámečnický stůl s masivním svěrákem pevně přišroubovaným k němu. Tohle je totiž základ zámečnického pracoviště. Mít možnost upnout předmět do svěráku, a pilovat, brousit bez toho, že stolek pochoduje po místnosti.

Provizorní řešení je skládací kovový stolek, který si necháte vyrobit u zámečníka. Čím těžší bude, tím lépe. U skládacího stolku doporučuji výšku okolo 60-70cm nad zemí, i s pracovní deskou. Sedněte si na štokrle(nízkou stoličku), a podívejte se, kde máte lokty. Podle toho volte stoleček. Ten si poté snadno schováte třeba na roh balkonu.

Důležitý, ale ne nezbytný je malý svěrák. Dá se nahradit stolařskýma svěrkama. Tím pořád jsme v absolutním hobby základu.

Pak pilníky, stačí velikost 250 plochý, půlkulatý, kulatý. Pak menší, to samé, a jehlové pilníky, sadu. Pilka na železo, smirky. Vrtačka, stojan.

Tohle je tzv. "Absolutní nula" .Stačí však na vyrobení většiny nožů, které vidíte v mém vlákně. Cokoliv navíc už je jen vylepšování pracovních postupů, usnadnění, a zrychlení pracovních operací.

První stroj po vrtačce, kterou sousedi ještě kraválem snesou, je flexa. Tohle už problém je. Je to ďábelský stroj, a ničí ruce velmi rychle. Dělá velký kravál, a vibruje. Ale, s jeho pomocí lze celý nůž vyrobit za jediný den.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » ned 03. čer 2012 9:37:27

Ještě i do dnešních dní používám snadno přenosné, pokud možno skládací stolečky, přepravky, i ta židlička je skládací. Mám velmi málo prostoru, a musím šetřit místem. V paneláku to bylo ještě horší. Posledních 12 let bydlím na baráku, ale jinak jsem městské dítě, panelákový typ. Pokud člověk nechce nic vyrábět, panelák je ok. Ale jak je řeč o dílně, je to tragedie.
Přílohy
Snímek 6634.jpg
Snímek 6642.jpg
Snímek 5707.jpg
Snímek 5703.jpg
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » ned 03. čer 2012 9:47:35

Kdo má pracovní dílenský stůl, má vyhráno. S tím, co je na fotce, jde udělat většina kudel.
Přílohy
Snímek 2058.jpg
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » ned 03. čer 2012 11:29:52

Takže, prvotní kroky jsem popsal na mém webu www.black-knives.com v sekci Knifemaking. Je tam postup na výrobu nože typu fultang(čti- kus plocháče nožířské oceli, obrys nože je po celé ploše nože) Typ nože na trn nafotím někdy, až budu dělat zas něco v tom stylu.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » ned 03. čer 2012 11:37:21

Staženo z internetu.
Tento stoleček je příliš vysoký, nemá stabilitu, a je nepevný. Tak, takto ne. Já mám svařeny z jeklů takové ty malé "kozy", na které položím kuchyňskou desku, co se dá běžně koupit. Stáhne se to 4 svěrkama, a je to docela pevný stolek.
Přílohy
start2.jpg
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » ned 03. čer 2012 11:43:03

Pila postavená na výšku. Řešení mnoha nožířů ve světě, jak si vyřezat tvar nože bez námahy.
Přílohy
cutting-the-blanks.jpg
07re7.jpg
25330743_040_cpt.jpg
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: výroba nožů-rady a fígle

Příspěvekod Black knives » ned 03. čer 2012 11:50:16

Důležitá věc-jak smirkovat. Rada-poctivě, dlouho, trpělivě, a zbytečně netlačit. Moc se to neurychlí, ale hrozně se nadřete. Smirkování čepelí musí být od hrubého smirku, začínám na gr.100, a potom víc a víc jemné. Poslední smirky už máčím ve vodě.
Co je důležité, vždy se musí tzv."křížkovat". To znamená, nejdřív se smirkuje podél, ve směru tvaru nože. Pak cca pod úhlem 20-30st. se smirkuje šikmo. Tím vylezou nerovnosti. Je to podobný princip, jako znají zámečníci zašrabávání.
Smirkování probíhá buď na tvrdé, dokonale rovné podložce, když chceme rovinu. Ale třeba u výbrusů je potřeba "sjednotit" povrch. Proto se používají měkké podložky. Obvykle guma. Používám tvrdou gumu, z pásového dopravníku. Moc měkká guma podložky nadělá víc škody, jak užitku.
Přílohy
Snímek 951.jpg
foto-dig. 524.jpg
čoč.výbrus15.jpg
čoč.výbrus14.jpg
čoč.výbrus13.jpg
čoč.výbrus12.jpg
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Další

Zpět na Black knives

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron