Preppers

Moderátor: Black knives

Preppers

Příspěvekod Black knives » úte 17. čer 2014 13:58:23

Já a Kanaďan, a tuším že i Kraken, tohle sledujeme.

http://xman.idnes.cz/prepperi-a-kolaps- ... n-styl_fro
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Preppers

Příspěvekod Black knives » úte 17. čer 2014 13:59:42

Kolik dní vydržíte existovat, když vypadne proud, bude v sámošce zavřeno, a nepůjde vodovod? To je to, oč tu běží.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Preppers

Příspěvekod Black knives » úte 17. čer 2014 14:00:09

Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Preppers

Příspěvekod Kanaďan » úte 17. čer 2014 22:34:22

Ahoj,

jak jsi psal, kapku se o to zajímám. Docela m překvapuje, jak si na některých fórech lidi notují v tom, že až přijde konec dnešního řádu, tak budou potřebovat (jen a jen) zbraně. Podle mě je pravděpodobnější, že budou potřeba ruční nástroje, které nepotřwují ke své práci ani elektřinu, ani benzín, či naftu. Proto vidím jako nezbytné minimum pro přežívání po konci dnešního řádu vercajk, jako je: sekera a ruční pila na dřevo na topení, vaření a ohřev vody, kosa na sečení trávy pro zvířata, která hospodářsky využiji o omezení, či konci centrálního zásobování, s tím souvisí hrábě na seno, vidle na seno a na hnůj (asi nejuniverzálnějšími se jeví 4 a 5 hroté modely), rýč na přípravu zhrady a kopačka nebo ploskořez na okopávání zeleniny. K tomu sadu domácího nářadí, několik nožů do kuchyně a na činnosti, jako je stahování zvířat a ořezávání stromů.
Z domácích zvířat považuji za nejlepší domácí druhy: slepice s dobrou shánivostí a slušnou snášivostí (samy si tedy dost potravy najdou a docela i snáší vejce), krocany (je to zvíře, co se krmí především pastevně), ovce(přes léto nenáročné, na zimu stačí na jednu ovci 1,3 kulatého balíku sena, to není mnoho),králík domácí - to je na dlouhé psaní, především střední masná plemena, např. Velká činčila, Burgundský, kalifornský atd.
Pokud bude potravinová základna dobrá, je výhoda mít pastevní prase(např. vietnamské) a kozu na mléko.
Kůň, je dnes chován pro pochybnou zábavu městských holčiček, co jim nikdy neházely hnůj. Tohle zvíře se nehodí na práci, hodně toho sežere, vyžaduje stálou péči a investice a celkově je na nic. za mě koně nebrat, pokud nepůjde o užitkové koně typu Hucul, nebo chladnokrevník. S těmi jsem dělal a částečně nahradí traktor, ale ty hubené běhací hajtry, co se chovají v každé vesnici jsou por mě max. potenciální konzerva masa ;-)

Tuž na úvod asi tak ;-)
Kanaďan
 
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 28. čer 2012 7:27:06

Re: Preppers

Příspěvekod Black knives » stř 18. čer 2014 6:28:22

Mně zas hodně dokáže rozesmát, jak třeba řeší výrobu železa, když železa již vyrobeného je všude nadbytek, a proto bude stačit ho jen zpracovat. Což jde doma jen ve výhni, protože pokud budete mít i fotofoltaické panely, tak na práci strojů to myslím stačit nebude.
Ale mít zdroj pitné vody pro sebe a rodinu-studnu. Pak jídlo, zásoby na dobu, než se podaří něco ulovit, ale hlavně vypěstovat, proto zemědělství je totální priorita. Naučit se zase žít, jako naši dědové na vesnicích. Nepotřebovali být každý den v supermárketu, a žili. ale bude to o každodenní dřině na poli, v lese a doma. Žádná romantika, jen tvrdá práce.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Preppers

Příspěvekod Black knives » stř 18. čer 2014 6:30:36

Dost dobrou výhodu má ED. Má klíče od protiatomového bunkru. ;) ;) A ten má i studnu. Jen to doplní kulomety, a i obranu má hotovou. :D
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Preppers

Příspěvekod Black knives » stř 18. čer 2014 6:42:33

Otázkou je, jak velký kus půdy vlastnit, pokud by člověk chtěl žít z toho, co vypěstuje. Ale jak známe příklady i z II. světové války, tak např. i Londýn přeměnil své parky na zahrádky, a pěstovala se zelenina. My máme sice něco půdy, ale je to jen na hraní si tchýně na zahrádkaření. Přema, to je jiná, ten má půdy dost. Ed má ten bunkr, ale dohromady se to skoubit nedá, neb je mezi náma 300km vzdálenost. :D Leda by ED okolo bunkru vykoupil i půdu. 8-)
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Preppers

Příspěvekod Kanaďan » stř 18. čer 2014 8:27:13

Black knives píše:Mně zas hodně dokáže rozesmát, jak třeba řeší výrobu železa, když železa již vyrobeného je všude nadbytek, a proto bude stačit ho jen zpracovat. Což jde doma jen ve výhni, protože pokud budete mít i fotofoltaické panely, tak na práci strojů to myslím stačit nebude.
Ale mít zdroj pitné vody pro sebe a rodinu-studnu. Pak jídlo, zásoby na dobu, než se podaří něco ulovit, ale hlavně vypěstovat, proto zemědělství je totální priorita. Naučit se zase žít, jako naši dědové na vesnicích. Nepotřebovali být každý den v supermárketu, a žili. ale bude to o každodenní dřině na poli, v lese a doma. Žádná romantika, jen tvrdá práce.

Tak tak, železa je všude kupa. Podle mě bude i elektřina, FVE elektráren, větrníků a vodních elektráren je po republice dost, a pokud dojde k VP (velkému průseru - pandemie, apod.) tak průmysl fungovat nebude, ale budou furt fungovat ty FVE elektrárny a turbíny v přehradách, takže elektrika pro obyčejné domácnosti vystačí (pokud nebudou lidi topit tepelnými čerpadly a přímotopy samozřejmě) Problém je podle mě to, aby měl člověk přístup k mlýnku, resp stačí šrotovník (to naštěstí mám) a k loupačce - pohank a aproso se musí oloupat a zatím jsme nesehnal plánke, jak to udělat tak, jak to fungovalo v 19 stol. bez elektřiny. Musím zajet do Frenštátu do pohankového mlýna, tam to prý mají a nafotit a pokusit se to udělat.

K plodinám, které se dají doma pěstovat pro přežití:

Obilniny a pseudocereálie:
žito
pohanka,
proso
oves(lépe nahý kvůli loupání)

Zelenina
topinambur(pro mě No.1 díky nenáročnosti nenápadnosti a univerzálnosti použití)
brambory
zelí (do bečky na našlapání a zkvašení - vit. C)
cibule
česnek

Ovoce:
švestky (kompoty, sušené, povidla)
jablka
hrušky

Ořechy:
lísky
vlašské ořechy
jedlé kaštany

Zbytek je nádstavba, tohle je takové minimum, aby to rodina "dala" a přitom netrpěla jednostrannou stravou. Kdo má rybník, tak doporučuji chov ryb. na jednotku plochy tam vychováte více kg masa, než na pastvě.

Jinak pokud je člověk masožravec, potřebuje jedinec prý 2ha pozemku na roku, vegetarián už cca 2ha/17 a vegan 2ha/44. Nicméně některé permakulturní principy tohle zásadně snižují. a třeba trávu pro králíky a kopřivy pro krocany, slepice a další zvířata můžete nakosit na jakékoliv škarpě a nikomu to chybět nebude.

Dobrá věc je skleník a sklep. Skleník na zeleninu, sklep na uchovávání potravin. Skleník asi lepší československý solární. vychází mi logičtěji zkonstruovaný, než klasický stanový.

K pěstování zeleniny a ovoce doporučuji studovat permakulturu a hlavně staré příručky por rolníky, třeba Zemědělskou abecedu (1947), Chov drobných užitkových zvířat (Kálal 1965) tam se nehraje na umělá hnojiva, ani na průmyslové granuláty s kokcidiostatiky, ale na běžně dostupné věci ;-)
Kanaďan
 
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 28. čer 2012 7:27:06

Re: Preppers

Příspěvekod Kanaďan » stř 18. čer 2014 8:36:23

jinak jako zásadní ze zdravotního hlediska vidím potřebu výroby mýdla, octu a alkoholu kvůli praní, desinfeci a čištění.
Pálenici mám u baráku, tak už jen mýdlo (budu muset naskladnit NaOH) a ten ocet. ;-)
Kanaďan
 
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 28. čer 2012 7:27:06

Re: Preppers

Příspěvekod Black knives » stř 18. čer 2014 9:08:21

No, vzhledem k tomu, že tvůj praděda byl nejbohatší sedlák v obci, tak jste přímo vy, vaše rodina uměli vyrobit ledacos.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Další

Zpět na Black knives

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron