Sekery Gränsfors Bruks

Moderátor: Black knives

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Vseta » čtv 03. kvě 2012 22:18:28

Hickory - http://prace-se-drevem.spibi.cz/Drevo-D ... ckory.html Náš dub,buk i jasan mají hudtotu myslím kolem 600 - 700 kg na kubeše...takže tenhle ořechovec bude asi tvrdší,snad i pružnější......ale těžko ho budeš shánět,pokud si chceš toporo ušudlat sám.... edit: jilm taky nebude šlápnutí vedle,skrz ty luky.....taky z něj dříve angláni páchali rakve :shock: píšou to ve wiki.... :mrgreen:
Bůh učinil muže silné a muže slabé.....pan Colt tento nedostatek vyrovnal....
Vseta
 
Příspěvky: 752
Registrován: čtv 26. dub 2012 10:02:40
Bydliště: Českolipsko - Mimoň

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Bullterier5 » čtv 03. kvě 2012 23:30:00

Zdar všem-Míro zdar! Topora-toť věčná otázka.Já za ty roky nejvíc preferuju jasan,z hor s hustými léty a malým přírůstkem mládě.Je to za běžných podmínek dobrá volba.Jinak z praxe pamatuju topora z akátu i dubu,ale jak věcně poznamenal Vseta-dub barví zpocený pracky na černo a akátek může u citlivějších jedinců vyvolat reakci.Dále je možno použít habr-ale zase nastupuje fenomén alergie,jeho opracování je spojeno s uvolňováním maličkých,velice ostrých třísek a přírodní chemie obsažená ve dřevě taky není pro každého.Na to existuje recept kolářů:Narubat dřevo koncem zimy,strčit do potoka,zatížit kameny a nechat do další zimy,kdy se zpracuje.Ze dřeva se vyplaví nežádoucí látky,tříslo a habr po vysušení "zkamení" a je navěky.Dnes se používá na rukojeti nejdražšího truhlářského náčiní.Samostatnou kapitolou je Hickory (ořech Emerický).To sem přišlo až s novými časy,dřív to u nás nikdo neznal.V Americe se používal hojně na násady(a používá) ne proto,že by byl bůhvíjak kvalitní,ale proto,že roste na každým rohu.Hloh,dřín a podobné tvrdé záležitosti se používají spíš výjimečně,ne každému se chce do lesa na dřívko na násadu a v obchodě jej nenajdete.Obyčejně nejčastější Českou volbou násady je pařený buk,který je levný,tvarově stálý a celkem dobrý.Pro experimentátory není od věci se zamyslet nad využitím jabloně,ořešáku černého,jilmu.Kdybych chtěl zamachrovat a omračovat trempíky násadou dělanou ve vyšším levelu zpracování,udělal bych topůrko z absolutně rovnoletého jasánku napůl z jádra a napůl z mládě-vyřezané rovně,pak bych jej šupnul do páry na dvě hoďky a pak naohýbal podle Kanadského Woodcraft Axt Style i s kozí nožkou na končíku topora.To by bylo žrádlo,panečku,ale prcat se s topůrkem dva dni,to chce pevný nervy.Ale výsledek je takový,že každýmu,kdo tomu rozumí,vylezou oči jak šnekovi....
Bullterier5
 
Příspěvky: 286
Registrován: pon 23. dub 2012 19:21:41

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Bullterier5 » čtv 31. kvě 2012 15:32:32

Hej-hola,sekerkáři!!
Nějak to tu pustne!!Nikdo se nechce pochlubit zajímavým,starým,cizokrajným nebo úplně obyčejným sekadlem?
Tak já to načnu po čase :lol: :
Kdo si pamatuje na tuhle kapesní krasavici? Výroba Zbirovia Zbiroh,vyráběná za Komárů jako "Tábornická sekerka",kvalitní kousek želízka a jasanové štýlko.Jsem pyšný,že ji mám,už jich moc néni :roll:
Pokochejte se a kdo bude hodný,poradím kde sežene taky takovou :idea:
Přílohy
001.jpg
Bullterier5
 
Příspěvky: 286
Registrován: pon 23. dub 2012 19:21:41

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Black knives » čtv 31. kvě 2012 19:07:57

Tuhle sekerku také mám, ale páni kováři tomu mému kusu dali křivé oko, je z osy. Materiál sekerky hodnotím, jako průměr, spíše jo, je celkem ok.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Bullterier5 » ned 03. čer 2012 18:29:06

Bývaly časy,kdy jsem špekuloval,jak opatřit sobě sekerku dobrou-ale něčím zvláštní,aby jako okolí padalo do mdlob,jak ji spatří.
Vzal jsem tedy do parády hasičskou sekyrku bez násady,pilku na železo,topůrko za 38.-kaček a vzniklo tohle :shock: .Oč blběji to vypadá,o to líp to sekalo.Už je pryč,na Aukru se po ní jen zaprášilo :lol:
Přílohy
Fotografie0080.jpg.jpg
Bullterier5
 
Příspěvky: 286
Registrován: pon 23. dub 2012 19:21:41

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Bullterier5 » pát 08. čer 2012 21:17:20

Protože sleduju průběžně co se děje ve světě sekerek,zjistil jsem že známá švédská firma Wetterlings začne vyrábět podle návrhu Lese Strouda tzv. Bushman Axt.Oceňuju tvar želízka,jako člověk používající sekery k práci vidím univerzálnost a obratnost tvaru hlavy sekery.Tomahawkový tvar asi není vybrán náhodně a líbí se mi,že tvůrce zvýraznil čtyřhrannou patku na hlavě sekery,se kterou se bude zatloukat cokoliv kamkoliv daleko jednodušeji,než s normální sekerkou.
Těším se na uvedení do prodeje,ale obávám se že cena bude nemravná :shock: :o
Přílohy
the bushman ax.jpg
Bullterier5
 
Příspěvky: 286
Registrován: pon 23. dub 2012 19:21:41

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod matějka » čtv 21. čer 2012 8:20:30

matějka
 
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 07. čer 2012 10:02:07

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Black knives » čtv 21. čer 2012 12:49:47

Sekery mně taky zajímají. Kdybych měl dost peněz, zadal bych si ji u Jirky Javůrka. Ale 3 litry každý nedá. Ta nová sekera vypadá zajímavě. Já vlastním tu, co má Mears, aje fantastická.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod matějka » pát 22. čer 2012 20:19:05

Spíchnul jsem v rychlosti ze staré žíněnky pouzdro na moji novou hračku :P (pardón - na nářadí :lol: )
Přílohy
100_1599.JPG
100_1600.JPG
100_1601.JPG
matějka
 
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 07. čer 2012 10:02:07

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Vseta » sob 23. čer 2012 20:28:01

Zdravím,pánové :) tak dnes jsem si u nás na "lesnickém dni Ralska" osahal a to důkladně sekeru hulfators http://shop.profi-odevy.cz/cz/sekera-ht ... kking.html a i jsem příjemně popovídal s panem Hajníkem - jezdí i do Prahy a Blackovo bolo poznal na první pohled ;) Musím říct,že jako celkem zastánce fiskarsu,nebo velkých sekacích nožů :lol: ,jsem byl velice příjemně překvapen,jak se ta sekerečka lehoučká a vůbec fajn mazel :mrgreen: Když to porovnám s fiskars 600,kterou jsem dlouhé roky vozil na vandry,myslím,že je to fakt nebe a dudy..... Zdá se mi i lehčí,než ta fiskarska,ale to může být jen dojem..... Myslím velikou roli hraje tvar hlavy,kde fiskars je klínového tvaru a s klínovou "fasetou" - kdežto tahle "hulčárna :mrgreen: " má komplet jemný konvex. Doufám,že se mi někdy dostane do ruky na dýl a poblíž nějakejch klacků :D Fakt se mi po hodně dlouhé době nějaká sekera líbí :?
Bůh učinil muže silné a muže slabé.....pan Colt tento nedostatek vyrovnal....
Vseta
 
Příspěvky: 752
Registrován: čtv 26. dub 2012 10:02:40
Bydliště: Českolipsko - Mimoň

PředchozíDalší

Zpět na Sekery

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron