Sekery Gränsfors Bruks

Moderátor: Black knives

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod vhool » sob 26. úno 2011 6:47:42

no u seker plast vs.drevo je to asi tak jak pise shiva,spise vec osobniho vkusu.z praxe muzu potvrdit ze kdyz si clovek vezme vhodne rukavice tak problem s klouzanim zmizi ;) ...navic z mych zkusenosti co se tyka dreveneho topurka je fakt,ze i nejkvalitnejsi topurko jeste nez doslo k tomu co pise shiva odeslo tesne pred sekaci casti diky obcasnemu kontaktu se stipanym drevem kteremu se clovek nevyhne.ano je par triku jak tomu zabranit napr.plechovy stitek nebo mnou pouzivany "tuning" pomoci snury omotane kolem topurka v delce cca 10 cm od sekaci casti ale uz je to zase dalsi opicarna na sekere ... fiskars mi proste vychazi nejlip co se tyka pomeru cena/vykon/kvalita a kdyz clovek zvoli vhodny typ sekery coz u fiskarse neni problem si vybrat tak je vcelku pohoda s tim delat...navic konec koncu i zde plati ze clovek musi vedet jak na to aby se nenadrel a to mu nezaruci ani nejkvalitnejsi vercajk ....to zaruci snad jen to ze bude drevo na palivo kupovat uz nastipany :D :D :D
vhool
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 23. led 2011 18:18:55

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Leon » sob 26. úno 2011 8:10:59

já tam natáhnu gumovou hadici a je hotovo dělají ještě takový gumový chrániče do klínu ale ty se na násadě točí tak se musí pořád rovnat a k výdrži dřeva hold jednou za čas starou násadu vyrazím dám novou narazím trubkový klínek a zase to nějakou dobu podle využití vydrží rukavice u mě nehrozí tak že asi proto mi vadí ty vibrace co se plastem přenáší.Dřevo má ještě jednu výhodu ve dřevníku to nesežerou myši jako jednoho glocka co jsem viděl na fotce :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Leon
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob 19. úno 2011 23:42:10

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Shiva » sob 26. úno 2011 16:49:49

hele a nepletes si to s trabantem?
Kup si takovou zbraň a nauč se střílet tak, abys nemusel dohledávat !!!
Uživatelský avatar
Shiva
Administrátor
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 21. led 2011 17:47:02

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Bullterier5 » pon 23. dub 2012 20:14:47

Zdar chlapi,je fajn že i mně Black nasměroval tam,kde se řeší to co mně baví.Za mně takhle: Fiskars je bezpochyby fajn věc pro někoho,kdo chce jednorázově investovat do vercajku,který při rozumným používání vydrží věky.Beru tu značku jako kompromis mezi kvalitou a potřebami a nároky uživatele.Pro někoho,kdo jednou za rok poštípe fůru dříví na otop-jistě rozumná volba.Ale-sekera má víc možností použití,co takhle-vzali byste si nástroj,který absolutně postrádá stylovost třeba na čundr?Já tedy ne,připadal bych si s tím oranžovým toporem a plastovým úchytem v lese jako lední medvěd s notebookem...nebo kdo z Vás by šel s tímhle podetnout klasickou metodou nějaký strom?Nikdo,nejde to.Takhle klasická americká porážecí sekera-třeba Marbles-to je jiné kafe...Objevil jsem tady názor o sesychání topora a následným klínováním a máčením-k tomu řeknu jedno: Tohle se stává u topůrek,která nebyla před naražením úplně vysušená(měla se oč sesychat) jinak úplně suché(z trouby) toporo naražené do sekery nabere vzdušnou vlhkost,roztáhne se a zajistí sekeru na 100%.Proč si myslíte,že kanadští dřevorubci konec topora opalujou v ohni před naražením? Přesně z toho důvodu.Toporo se může uvolnit-vymačkáním.Kvalitní klínek(dřevěný-ne železný) vše vyřeší.Trošku jsem mluvil ze zkušenosti-jsem tesař a se sekerama dělám 30 let.
Bullterier5
 
Příspěvky: 286
Registrován: pon 23. dub 2012 19:21:41

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Black knives » úte 24. dub 2012 18:41:18

Tak, zase jsem se něco nového dozvěděl. Díky B5.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste...amen.
Black knives
Administrátor
 
Příspěvky: 8098
Registrován: sob 22. led 2011 19:30:19

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Vseta » čtv 03. kvě 2012 21:12:10

B5 - Pavliku :) ahoj,dovolím si trošičku doplnit - upřesnit,snad neva - opálením se povrch dřeva taky zpevní - jako dříve oštěpy s dřevěným hrotem.....no a dřevěnej klínek jednoznačně ano a ještě ho do výřezu pojistit podmáznutím lepidlem na dřevo,nejlépe vlhkuodolným,jo a povrch stran klínku nechat nejlíp "hrubej" - od řezání - nevybrušovat ho....líp drží,"kousne se"....že se topůrko nelakuje,je snad jasný a z našich dřevin jednoznačně jasan....B5 - vím,že tohle všechno víš,jen jsem to chtěl písnout i pro ostatní ;)
Bůh učinil muže silné a muže slabé.....pan Colt tento nedostatek vyrovnal....
Vseta
 
Příspěvky: 752
Registrován: čtv 26. dub 2012 10:02:40
Bydliště: Českolipsko - Mimoň

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Georg.H » čtv 03. kvě 2012 21:53:05

Vseta. a co třeba jilm,hloch nebo akáta?
ty se nehodí na topora?
Uživatelský avatar
Georg.H
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 07. čer 2011 23:17:48

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Vseta » čtv 03. kvě 2012 22:06:16

Georg.H píše:Vseta. a co třeba jilm,hloch nebo akáta?
ty se nehodí na topora?
Ahoj,s jilmem,ani hlohem jsem nikdy nepracoval,tak nemůžu soudit...je možné,že vhodný budou...akát bych rozhodně nepoužíval,jednak není rozhodně tak pružnej jako jasan,navíc někomu s citlivější pokožkou by nemusel ve zpocené ruce rozhodně dělat dobře.....to samý třeba dub.....Z jasanu se dělali lyže,dělají se z něj luky a basebalové klacky - pálky :D no a taky topora ;) ,navíc je dostupnej v dobré kvalitě a vysušenej...alespoň občas a pro mě.....dělám truhlařinu....
Bůh učinil muže silné a muže slabé.....pan Colt tento nedostatek vyrovnal....
Vseta
 
Příspěvky: 752
Registrován: čtv 26. dub 2012 10:02:40
Bydliště: Českolipsko - Mimoň

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Georg.H » čtv 03. kvě 2012 22:11:14

jj jasan znám i my doma si z něj děláme topora
můj děda kdysi udělal pár topor z hlochu a ty fungují dodnes tj cirka 40 let
jilm mě napad bo z něj angličani dělali dlouhé luky
Uživatelský avatar
Georg.H
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 07. čer 2011 23:17:48

Re: Sekery Gränsfors Bruks

Příspěvekod Vseta » čtv 03. kvě 2012 22:16:07

Jak jsem řekl - napsal,jilm,ani hloh - nevím :? Jestli máš dobrou zkušenost s hlohem,proč ne? To samé jilm.....je možné,že to nakonec vydrží víc,než jasan,nevylučuju to ;) Jestli by nebylo dobré,zjistit,z čeho páchají topora lepší výrobci kovaných seker...co je "hickory"?? B5ko co to je?
Bůh učinil muže silné a muže slabé.....pan Colt tento nedostatek vyrovnal....
Vseta
 
Příspěvky: 752
Registrován: čtv 26. dub 2012 10:02:40
Bydliště: Českolipsko - Mimoň

PředchozíDalší

Zpět na Sekery

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron